Vakantie-etiquette: dit zijn de (on)geschreven regels als u op vakantie bent
Publicatiedatum: 20 april 2025
Nederlanders zijn vrij goed te herkennen in het buitenland, zo schrijven wij ook in een eerder artikel. Hij/zij houdt er vaak bepaalde gedragingen op na, die niet altijd wenselijk zijn. Want hoe hoort het eigenlijk wanneer we in een ander land op reis zijn? We zetten de vakantie-etiquette op een rij, met een hele hoop (on)geschreven regels.
Pas u aan de plaatselijke (eet)gebruiken aan
Wij Nederlanders zijn vaak gewoontedieren. In andere landen zijn de gebruiken soms echter heel anders dan we gewend zijn. Dan is het een goede zaak om u daar in elk geval in enige mate op aan te passen. Bijvoorbeeld in het geval van eettijden. Tenzij u op een resort verblijft dat helemaal is ingericht op de wensen van uiteenlopende toeristen.
Wilt u in Italië graag een cappuccino drinken? Weet dat het u op scheve blikken komt te staan, wanneer u deze koffiesoort later op de dag bestelt. Hier wordt hij toch echt alleen in de ochtend gedronken en soms zelfs alleen tijdens het ontbijt.
Weet dat handgebaren die wij maken in het buitenland iets heel anders kunnen betekenen. Wat bij ons heel onschuldig is, kan daar een geschokte of zelfs woedende reactie uitlokken. Bekijk welke handgebaren in het buitenland iets heel anders betekenen.
Door u te verdiepen in plaatselijke gebruiken, kunt u uzelf een hoop narigheid besparen. Lees ook altijd even het reisadvies van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor uw vakantieland.
Taalgebruik
Op een paar uitzonderingen na, zal er in uw vakantieland waarschijnlijk geen Nederlands gesproken worden. Het is dan niet zo respectvol om bijvoorbeeld een begroeting of bestelling in het Nederlands te doen. Probeer een paar woorden in de taal van het land te leren, dat wordt ontzettend op prijs gesteld. Of misschien spreekt u wat Engels of Duits en kunt u het in die taal proberen.
Uitbundig is niet hetzelfde als luidruchtig
In een groep zijn Nederlanders vaak al van verre te horen. Natuurlijk mag u tijdens een vakantie vrolijk en uitbundig zijn, maar liever wel op een manier dat u andere vakantiegangers er niet de hele dag mee lastig valt.

Religieuze plekken bezoeken
Bij het bezoeken van religieuze plekken in het buitenland is het vaak de gewoonte om de schouders en knieën en soms ook het hoofd te bedekken. Zorg dus dat u daarvoor gepaste kleding bij u heeft. In het geval van tempels in Azië is het daarnaast de bedoeling om de schoenen uit te doen en uw rug of voetzolen niet naar een Boeddhabeeld te richten. Ook bij het bezoeken van een moskee moet schoeisel buiten achter blijven.
Met een handdoek een ligbed claimen
Natuurlijk ligt u graag op uw favoriete ligbed bij het zwembad, maar dwing dat niet af, door hem lang voordat u er daadwerkelijk gaat liggen te claimen. Leg dus niet ’s morgens vroeg uw handdoek alvast neer, om vervolgens uitgebreid te gaan ontbijten. Niet alleen andere vakantiegangers kunnen dit niet waarderen, hotelpersoneel vaak ook niet. In sommige hotels hebben ze er daarom een gewoonte van gemaakt om bij onbezette stoelen de handdoeken te verwijderen. Als u geluk heeft, krijgt u hem droog terug, maar soms wordt zo ver gegaan, dat ze in het zwembad worden gegooid…
Zwemkleding is niet overal gewenst
Badkleding is bedoeld voor buiten, bij het strand of zwembad. Op de meeste plekken op de wereld is het niet toegestaan of wordt het in elk geval niet gewaardeerd wanneer toeristen schaars gekleed, in slechts een bikini of met ontbloot bovenlijf rondlopen op straat. Een winkel bezoeken of een restaurant binnen gaan. Trek daarom wat over uw badkleding aan wanneer u op pad gaat. In sommige landen levert het u niet alleen verontwaardigde blikken op als u onbedekt rondloopt, maar kan het u soms zelfs op een boete komen te staan. In dit artikel van MAX Vakantieman leest u met welke handelingen u tijdens vakantie nog meer een boete riskeert.

Gedrag tijdens een vliegreis
Gaat u met het vliegtuig op reis, dan heeft u meteen al met een hele rits (on)geschreven regels te maken. Zoals niet te vroeg in de rij gaan staan bij de gate en de stoel niet de hele vlucht in de ligstand zetten. In een eerder artikel leest u daar meer over. En in dit artikel leest u hoe er wordt gedacht over het uittrekken van schoenen in het vliegtuig.
Klappen na het landen
Aan het einde van de vlucht is het dan de vraag: wel of niet klappen na de landing? Eigenlijk is het al langere tijd niet meer gebruikelijk. Toch zijn er bijna altijd passagiers die dit nog doen, maar de meer ervaren vliegtuigreizigers slaan dit gebruik over. Weet dat de piloot het vaak niet eens hoort, maar wil u het toch graag doen, misschien wel uit opluchting, dan staat u dat natuurlijk vrij.
Wees spaarzaam met een lekker luchtje opspuiten
In het vliegtuig kan niemand een kant op. Fijn als u aandacht besteedt aan uw persoonlijke hygiëne, maar wees een beetje spaarzaam met het spuiten van een lekker luchtje. Ook wanneer u benieuwd bent naar een zojuist tax free aangeschaft geurtje. Een geur die bij u favoriet is, kan bij een ander een minder enthousiaste reactie oproepen. Hetzelfde geldt voor als u ’s ochtends naar het ontbijt gaat of ’s avonds gaat dineren. Spuit dan niet een extra royale lading op, de overige gasten ruiken waarschijnlijk liever lekkere etensgeuren. Zo houdt u zich wel aan de parfum-etiquette.
Relax
We zijn een gehaast volkje. We zijn gewend dat alles over het algemeen snel gebeurt. Dat is in het buitenland vaak anders. Neem wat gas terug en laat alles wat meer op z’n beloop. Dat betekent dus ook niet voordringen in de rij, om vooraan te staan.
Fooien
In Nederland zijn fooien in bepaalde situaties wel wenselijk, maar eigenlijk nooit vanzelfsprekend of verplicht. Verdiep u van tevoren in wat er in uw vakantieland gebruikelijk is en aan wie er allemaal fooien worden gegeven, naast horecapersoneel. Er zijn landen waar het bijna een belediging is om een fooi te geven, zoals in Japan en China, maar er zijn ook landen waar het juist wel als vanzelfsprekend wordt gezien, zoals Amerika. En in dit geval is het dan een belediging wanneer u weinig of zelfs geen fooi geeft. In dit artikel vertellen we welke gebruiken er zoal zijn.
Verblijft u in een hotel, dan gelden daar ook weer allerlei (on) geschreven regels. U leest ze hieronder.

(Bron: Archief, RTL Nieuws, Nu.nl, Columbus Magazine, Telegraaf, Margriet, Skyscanner, MAX Vakantieman. Foto: Lisa T Snow/Shutterstock.com)
Geef een reactie
U moet inloggen om een reactie te kunnen plaatsen.
Daarom gaan vele met Camper reizen, zelf koken en in Supermarkt halen.
Gewoon alles zelf doen en er zijn zowel betaalde als gratis met soms voorwaarden.
Zelf eten wat je lust op jou tijden.
En vliegen?
Gewoon als laatste en gewoon doorlopen…
En als jou stoel bezet is gewoon personen wegsturen!
Waarom bij in en uitstappen iedereen dringen?
Maar duur parkeren Schiphol, uren eerder aanwezig moeten zijn en vervelen en vertragingen?
De vlucht gaat wel maar in en uitstappen + wachten?
Als ik nu wil vliegen sla ik die dood in mijn Camper!
Gewoon ergens heen rijden en met file omrijden of binnendoor sneller.
Zelfs de Zwarte Zaterdag in Frankrijk file vrij binnendoor gereden en bleek ik sneller als de Tolweg betalers te zijn.
Vanuit Portugal naar NL gereden en belde, hoe lang zijn jullie al thuis, we parkeren net voor ons huis…..
Ze stonden nog op dure Franse Tolweg vast!
Met slechts 1 file bij een sluisje, puinzooi van mensen die denken te kunnen varen!
Uitgestapt en leuke filmpje gemaakt.
En als mijn kleinzoon Duitser hoorde… mevrouw, Uw man wil naar Toilet roepende toen ’t fout ging…
Google Trans vertaling was leuke!
Regels haat ik en gewoon 40~65 km rijdende door leuke dorpjes en geniet onderweg van schoonheid en armoede…
U maakt er altijd een heel verhaal van!
Over het taalgebruik. U stelt dat het niet respectvol is in het buitenland iets in het Nederlands te bestellen. Wat dan te denken in onze badplaatsen. Nederlanders worden daar in het Duits aangesproken. Nederlanders spreken over het algemeen div.talen. Buitenlanders doen geen enkele moeite, zelfs niet als ze hier al jaren wonen. Uitzonderingen daargelaten.
Ik vind het prima om etiquette regels te publiceren. Ik vind echter de geplaatste foto van de 3 oudere vrouwen in badgoed erg discriminerend. Wie zegt wat wel en niet kan. Waar zijn dan de foto’s van de blote kleine kindertjes, de vele half of helemaal blote tieten en hangbuiken zowel bedekt als onbedekt van onze mannelijke helden?……..