De sportcolumn: de allerlaatste editie, wat zijn onze voorspellingen voor het sportjaar 2025?
Publicatiedatum: 11 april 2025
Voetbal, wielrennen, Formule 1, hockey, schaatsen, atletiek, rugby: de ware sportliefhebber heeft elk weekend wel genoeg om van te genieten. Maar waar moeten we nu echt voor thuisblijven? Onze analisten Robbert en Hein blikken op deze plek vooruit op het sportweekend.
Wie worden de winnaars van Parijs-Roubaix?
Robbert: Geloof het of niet, beste lezers. Maar dit is de allerlaatste sportcolumn van dit illustere duo, want Hein gaat ons verlaten. Hij gaat een grote sportredactie elders versterken. Toch even een momentje van bezinning…
Hein: Bij een afscheid hoort een terug- en een vooruitblik. Dus: heb je ook zo genoten van Vlaanderens Mooiste? En wat verwacht je van Parijs-Roubaix? Pakt Pogačar ook dit monument of wordt het een historische 3 op rij voor Mathieu van der Poel? Of toch onze favoriet Wout van Aert, ook al lijken zijn beste jaren al voorbij?
Robbert: Jij als groot sportkenner refereert hier zeker aan 3x Francesco Moser zonder onderbreking in de jaren ’70 en ’80 (1978-1980), neem ik aan? Als iemand dat ook moet kunnen, dan Mathieu wel. In de Ronde van Vlaanderen kwam hij door ziekte in de week daarvoor een paar procentjes te kort. Maar ook zat hij soms net iets te ver van achteren, waardoor hij zich weer naar voren moest vechten. Dat kost toch te veel energie als je tegenstander Tadej Pogačar heet.
Hein: Inderdaad, Pogačar was een klasse apart in de Ronde van Vlaanderen. Mooi dat hij het nu ook probeert in Parijs-Roubaix, al denk ik dat hij normaal gesproken niet gaat winnen op zo’n parcours. Van der Poel komt veel beter tot zijn recht op de kasseistroken, alleen is het afwachten of hij weer 100 procent fit is. Van Aert heeft mij in positief opzicht verrast tijdens de Ronde, het zou mooi zijn als hij voor het eerst kan winnen in Roubaix. Dan wil ik ook Mads Pedersen en Jasper Philipsen noemen, als gevaarlijke outsiders.
Robbert: Bij de vrouwen heeft Alison Jackson, sinds ze in 2023 totaal onverwacht won, die status. Dit zou toch iets moeten zijn voor de crossers of mountainbikers in het peloton? Ik denk aan Marianne Vos, haar ploeggenote Pauline Ferrand-Prévot en uiteraard Puck Pieterse. Tweevoudig wereldkampioene op de weg Lotte Kopecky is vanzelfsprekend de grote favoriete.
Hein: En als Kopecky deze keer niet haar spierballen kan laten zien: ook geen probleem, lijkt me. Haar ploeg SD-Worx heeft met Lorena Wiebes en Blanka Vas nog 2 serieuze ijzers in het vuur. Tot zover het wielrennen, want we hebben nog veel meer te bespreken voordat we afscheid gaan nemen. Te beginnen met de marathon van Rotterdam, helaas zonder dat andere illustere duo, Abdi en Abdi.
Op naar de marathon van Rotterdam, Max Verstappen levert altijd
Robbert: Maar diverse collega’s van ons doen wel mee, op verschillende afstanden, variërend van de 10 km tot de volledige afstand van 42 km en een beetje. Het weer is zondag redelijk gunstig, maximaal 16 graden met een beetje regen, waar het de dag ervoor nog echt warm wordt, namelijk 22 graden. Dat zou veel te warm zijn voor hardlopers. Je begrijpt dat ik me met al deze stopzinnetjes niet waag aan een voorspelling over de winnaar(s).
Hein: Dezelfde weersverwachtingen als bij de finale van Parijs-Roubaix dus? Wat jammer dat Mathieu, in zijn vrije tijd ook een zeer verdienstelijk hardloper, maar op 1 plek tegelijkertijd kan zijn… En ik vraag me af hoe onze favoriet Tom Dumoulin de zondag gaat besteden. Koers kijken of toch marathonlopen? Of wat te denken van onze premier, zou hij ditmaal een andere schuilnaam dan Peter Jansen kiezen? Goed, door naar de Grand Prix van Bahrein zondag. Vorige week hebben we in Japan een belangrijke les geleerd: schrijf Max Verstappen nooit af, technisch malheur of niet.
Robbert: Max is in al die tijd dat wij een column hebben geschreven een vaste waarde gebleken. Die levert altijd! Mooie Louis van Gaal-uitdrukking trouwens. Laten we meteen doorracen naar het voetbal. We hebben het hier regelmatig gehad over mooie goals. Heb je die 2 vrije trappen van Arsenal-speler Declan Rice tegen Real gezien in de Champions League? Zo hard, zo veel curve, zo zuiver, zo totaal onhoudbaar. Ik zet ze bij in het Tate Modern in Londen. Dat is een museum voor moderne kunst. Wat jij?
Zijn er nog vrijetrappenspecialisten in Nederland?
Hein: Inderdaad, je kunt ze minder raken… Wat een juweeltjes van vrije trappen. Niet geheel toevallig werd de Braziliaanse Real Madrid-legende Roberto Carlos-legende, aandachtig toeschouwer bij Arsenal-Real Madrid, in beeld genomen na die rake vrije trappen. En deze Braziliaanse vrijetrappenkoning heeft gelukkig nog een opvolger, in de tijd dat vrijetrappenspecialisten steeds schaarser worden.
Robbert: In de Eredivisie lopen 3 echte experts rond: Calvin Verdonk en Lasse Schöne van NEC plus Dean James van Go Ahead Eagles. Jammer genoeg is deze kersverse international van Indonesië waarschijnlijk te geblesseerd om mee te kunnen doen in de bekerfinale volgende week zondag in De Kuip. Dat zal zijn in de eerste week zonder onze sportcolumn. Dus daar kunnen we dan helaas niet meer over berichten. Ik durf wel Eagles als winnaar te voorspellen. Tenzij AZ-mastermind Jordy Clasie op tijd hersteld is van zijn blessure.
Hein: Ik wil Thom Haye van Almere City ook nog even noemen, al speelt hij niet in een ploeg die veel vrije trappen op aantrekkelijke posities krijgt. En inderdaad, Calvin Verdonk verdient wel een speciale vermelding. Links, rechts of recht door zee, hij schiet ze uit alle hoeken en standen binnen. Tot besluit van deze columnreeks: heb jij nog een paar voorspellingen voor het sportjaar 2025?
Wat gaat het sportjaar 2025 ons brengen?
Robbert: Max wordt ondanks de toegenomen concurrentie gewoon weer wereldkampioen in de F1, Femke Bol gaat eindelijk een keer winnen van Sydney McLaughlin-Levrone op de 400 meter horden, en Pogačar wint de Tour voor de 4e keer. Dat is mijn slotakkoord. Veel succes in je nieuwe baan, Hein. Het ga je goed.
Hein: Dan noem ik er ook nog een paar. FC Dordrecht promoveert naar de Eredivisie, Wout Poels zet de kroon op het werk met een Giro-etappe, Mark Selby pakt zijn 5e wereldtitel snooker in Sheffield en België onttroont Nederland op de Wereldspelen korfbal. Dank je wel voor de fijne samenwerking, Robbert. Tot zover, tot een volgende keer.
(Foto: Shuji Kajiyama/POOL/AFP)
In de sportcolumn van MAX Vandaag blikten redacteuren Robbert en Hein (en soms een gast), tevens analisten en experts, op deze plek wekelijks vooruit en terug op alles wat er op sportgebied te beleven is. Lees hier alle sportcolumns.